Americké autá

Viete, kto je Jack Roush?

Jack Roush

Meno Jack Roush je u nás v Európe, pomerne neznáme. Avšak v Amerike a predovšetkým v automobilovom a závodnom priemysle je to pojem a veľmi uznávaný človek.

Podľa mnohých dokonca prekonáva známeho Carolla Shelbyho. Kariéru začal v roku 1964 vo Forde, ako vývojový inžinier pre motory. O šesť rokov neskôr založil vlastný tím, ktorý hneď vyhral niekoľko dragstrových závodov. Zameriaval sa hlavne na okruhové závody a závody do vrchov. V závodoch SCCA a IMSA doslova drvil konkurenciu.

V roku 1988 sa vrhol do sveta NASCAR a to veľmi úspešne, jeho 13 jazdcov získalo ocenenie Nascar Rookie of the Year Awards. Roush, ktorý je zriedkavo videný bez jeho ochrannej známky Panamského klobúka, je na okruhu NASCAR známy ako "mačka v klobúku“.

Roushove tímy získali viacero majstrovstiev vo všetkých troch hlavných sériách NASCAR, pričom si domov odniesli ohromujúcich 325 víťazstiev. Roush tiež získal 10 po sebe idúcich majstrovstiev triedy sedanov na prestížnych pretekoch 24 hodín Daytona, pričom spolupracoval s jazdcami ako Kendall, Pruett, Mark Martin, Bill Elliott, Ricky Rudd a Kyle Petty, ako aj s hercom Paulom Newmanom a olympijskou hviezdou Bruce Jenner. Jack Roush bol uvedený do Medzinárodnej siene slávy motoristického športu 27. apríla 2006.

Vzhľadom na rozsiahle skúsenosti s automobilom Mustang na závodných okruhoch, začal od roku 1995 tieto autá aj komplet upravovať pre cestnú premávku.

Prehrať video

Jack Roush Industries, Inc., zamestnáva viac ako 5 000 ľudí a prevádzkuje pobočky v piatich štátoch a v 19 krajinách. Hoci je Roush primárne známy poskytovaním inžinierskych, manažérskych a prototypových služieb pre dopravný priemysel, zohráva významnú úlohu aj v poskytovaní inžinierstva a výroby pre elektronický, športový, letecký a motoristický priemysel.

Vlastní aj spoločnosť ROUSH CleanTech, ktorá navrhuje, konštruuje, vyrába a inštaluje propánové auto plynové palivové systémy pre vozidlá Ford a školské autobusy Blue Bird.

V našej garáži máme tiež spojenie na Jacka Rousha. Konkrétne Mustang Roush Stage 3, ktoré si môžte vyskúšať v premávke, na letiskovej dráhe v Senici, prípadne ako spolujazdec aj na Slovakia Ringu v Orechovej Potôni.

Zdroj titulnej fotografie: Getty Images & heavy.com